OUR STAFF

SENIOR MANAGEMENT TEAM

MRS RUTH O'SULLIVAN

Headmistress

BEd. (Hons), MEd (Cantab)

office@southlee.co.uk

MRS CHARLOTTE BAKER

Deputy Head, Head of ID Department, Science

B.Sc. (Hons), QTS

c.baker@southlee.co.uk

MRS SARAH CATCHPOLE

Head of Pre-Prep, Designated Safeguarding Lead (DSL), Year 2

B.A. (Hons), PGCE

s.catchpole@southlee.co.uk

MR STEPHEN CATCHPOLE

Head of Prep, Year 4, Maths, Games

B.A. (Hons), PGCE

s.catchpole1@southlee.co.uk

MRS JENNA BRETT

School Bursar

BSc Accounting & Financial Management (Hons),

ICAS Chartered Accountant

bursar@southlee.co.uk

TEACHING STAFF

MR DANIEL ABBOTT

Year 3, English, History, TPR

B.Sc. (Hons), PGCE

MRS SOPHIE ALLEN

Drama

B.A. (Hons), GTP, MA Ed., NPQML

MRS SALLY BARKER

Year 6 & 7, French

B.A., DELTA, CELTA

MRS JULIET CARTER

Year 5, STEM, Science

B.Sc. (Hons), PGCE

MRS STEPHANIE CHINNERY

Year 1, ID Department

B.A. (Hons), QTS

MR SIMON CLINCH

Year 2, Digitally Enhanced Learning, Computing

B.A. (Hons), PGCE

MISS JADE FRANCIS

Year 3, ID Department

B.A., PGCE

MRS VIVIEN GISBEY

Reception

B.Ed.

MISS HAYDN GROSS

Sports Coach

PE and School Sport Level 3 NVQ, Level 1 UKCC Netball Coach

MR BRAD JAMES

Year 5, Games, PE, Forest School

HND

MRS LORNA KERRISON

Year 1

B.Sc. (Hons), PGCE

MR SEBASTIAN MACFARLANE

Year 4, Geography, Maths

B.A.

MRS SUZY MALLEN

Year 8, SENCo

B.Ed. (Hons), NASENCO

MRS NICOLA MARTINEAU

Year 6 & 7, English, History, TPR

B.A. (Hons), PGCE

MRS HARRIET THISTLETHWAITE

Year 8, Art, Design Technology

B.A., GTTP

MRS JUTTA WINTERSTELLER

Spanish, Latin

B.A. (Hons), Cert. Ed

MRS ANNA WINTON MILLS

Year 6 & 7, Music

M.Ed., PGCE

ROSIE DONALD

NURSERY STAFF

MRS VANESSA PLAMPIN

Nursery Manager, EYFS Designated Safeguarding Lead, Fledglings Class Leader

B.A. Early Learning

MISS DEBBIE WALTON

Deputy Nursery Manager, Cygnets Class Leader

NVQ Level 3 Childcare

MRS AMY PRECIOUS

Swans Class Leader

NVQ Level 3 Childcare

MISS KALEIGH CLARK

Nursery Practitioner

Level 3 in Childcare and Development

MRS CAROLINE MANN

Nursery Practitioner, Forest School

BTEC Diploma in Nursery Nursing

MISS BETH MALCOLM

Nursery Practitioner

Education and Childhood Studies B.A. (Hons)

MISS LILY SIMONS

Nursery Practitioner

Children’s Play, Learning and Development BTEC Level 3

MRS LINDSEY TWELL

Nursery Practitioner

Lunchtime Supervisor

CLASSROOM ANCILLARY STAFF

MRS KAYE BRINKLEY

Academic Support Assistant (1:1)

MRS HELEN TILBROOK

Pre-Prep Teaching Assistant

MRS SAMANTHA WITTHUHN

Pre-Prep Teaching Assistant

MEDICAL & WELFARE

MRS DONNA MACFARLANE

School Nurse, Deputy Designated Safeguarding Lead

B.Sc. (Hons) Nursing Studies, RGN

d.macfarlane@southlee.co.uk

SUPPORT STAFF

MRS LOUISE RONGE

Headmistress' PA, School Registrar

MISS RACHAEL SHARPE

Digital & Social Media Specialist

CATERING STAFF

MRS TRACY MADDOCK

Kitchen Assistant

MRS IOLANDA DOWNEY

Kitchen Assistant

MRS KERRY STIFF

Kitchen Assistant

IT SUPPORT STAFF

MR RICHARD BRADBURY

IT Support

HND Electronic Engineering

MAINTENANCE TEAM

MR JONATHAN BOREHAM

Site Maintenance, Mini Bus Driver

MR PAUL MEEKINGS

Site Maintenance

LUNCHTIME ASSISTANTS

MRS LORRAINE BEANEY

Lunchtime Assistant

MRS LINDSEY TWELL

Lunchtime Assistant