South Lee School
01284 754 654

Announcement

South Lee Summer Camp, for more information please click here

Staff List

swoosh

Senior Management Team

Mr Mervyn Watch: Headmaster  (m.watch@southlee.co.uk)
BEd (Hons)

Miss Jo Coventry: Deputy Head, Head of MFL (j.coventry@southlee.co.uk)
BA (Hons), QTS

Mrs Sarah Catchpole: Head of Pre-prep, Year 3 Form Tutor (s.catchpole@southlee.co.uk)
BA (Hons), PGCE

Mrs Julie Last: Head of Early Years (j.last@southlee.co.uk)
FDA, NNEB, ASA, Certificate in Forest School Programme Leadership, Level 3 Teaching & Training

Mr Andrew Manning: Bursar (bursar@southlee.co.uk)
MAAT, HNC

staff-23-03-2015-watchdsc_0005WEBSITEimg_6719

Teaching Staff

Mrs Jude Alexander: French (part time)
BA (Hons) PGCE

Mrs Alison Allston: Maths, PE, Year 6 Form Tutor
BA, QTS

Mrs Ellie Bale: PE, Geography, ID (part time)
BSc (Hons) PGCE

Mrs Sara Barrett: Head of Pre-Prep Curriculum, Year 3 Form Tutor
BA (Hons) PGCE

Mrs Katie Bedford: PE (part time)
BEd (Hons)

Mr Paul Borrows: Head of Maths, Examinations Officer
BA (Hons) PGCE, MEd Cantab

Mrs Margi Bull: Head of Drama (part time)
BA (Hons) PGCE, LAMDA

Mr Stephen Catchpole: Maths, PE, Educational Visits Coordinator
BA (Hons) PGCE

Mrs Stephanie Chinnery: Head of Pre-Prep Assessment
BA (Hons) QTS

Mrs Pamela Clarke: Year 2 Form Tutor
PGCE

SOUTH LEE_081215_TomSoper_305

Mrs Melanie Cotton: Director of Music,
PPRNCM, BA (Hons)

Mr Tom Decent: Head of ICT
MA, QTS

Mrs Lisa de Jongh: Head of Science, Year 7 Form Tutor
BSc (Hons) PGCE

Mrs Rosie Donald: Pre-Prep ID
PGCE OCR Level 5&7 SPLD

Mrs Vivien Gisbey: Kindergarten Form Tutor
BEd

Mr Thomas Hoare: Head of Humanities, Year 8 Form Tutor
BA (Hons) PGCE

Mrs Gillian Howard: Year 1 Form Tutor
BEd (Hons)

Mrs Jasmine Hoyle: Latin (part time)
BA, PGCE

Mr Rhys Loveday: Director of Sport, Year 7 Form Tutor
BSc (Hons) PGCE

Miss Chelsea Pringle: Year 4 Form Tutor
BEd QTS

Mr Harry Reidy: Sports Coach

Mrs Tiffany Roberts: Head of Individual Development
BA, PGCE, DILP

Mrs Rosie Watch: Head of English, Year 5 Form Tutor, Future Schools’ Liaison
BEd (Hons)

Mrs Sophie Whitcombe: Pre-Prep ID

Mrs Jutta Wintersteller: Spanish (part time)
BA (Hons) Cert. Ed

Mrs Anna Winton Mills: Director of Music (Cover Teacher)
M.Ed, PGCE

Miss Victoria Wright: Head of Art, Year 6 Form Tutor
BSc (Hons) PGCE

 

staff-23-03-2015-alexanderstaff-23-03-2015-allstonstaff-23-03-2015-balestaff-23-03-2015-bedfordstaff-23-03-2015-borrowsstaff-23-03-2015-bullstaff-23-03-2015-catchpole1staff-23-03-2015-powlingstaff-23-03-2015-clarkestaff-23-03-2015-cottonstaff-23-03-2015-decentstaff-23-03-2015-de-jonghstaff-11-06-2015-donaldstaff-23-03-2015-gisbeytim-hoare-8952723staff-23-03-2015-howardstaff-23-03-2015-hoylemr-loveday-8952563chelsea-pringle-8952631dsc_0004dsc_0002-copystaff-23-03-2015-watch1dsc_0002-2staff-11-06-2015-winterstellerimg_6687staff-23-03-2015-wright

 

Early Years

Mrs Julie Last: Head of Early Years (j.last@southlee.co.uk)
FDA, NNEB, ASA, Certificate in Forest School Programme Leadership, Level 3 Teaching & Training

Mrs Val Ewing: Deputy Head of Early Years & Nursery Leader
BA (Hons), NNEB, STAC

Mrs Vivien Gisbey: Kindergarten Teacher
BEd

Miss Kathryn Harold: West Suffolk College Apprentice
Level 2 Health & Social Care

Miss Trudy Kenworthy: Nursery Assistant
BTEC Level 3 in Children`s Care, Learning and Development

Mrs Caroline Mann: Nursery Assistant
BTEC Diploma in Nursery Nursing

Mrs Rachel Popham: Kindergarten Teaching Assistant
ICS Diploma in Child Day Care

Mrs Amy Precious: Nursery Assistant
NVQ 3 Childcare

Mrs Joanne Rayment: Nursery Class Leader, Early Years SENDCo
NVQ 3 Childcare, SENCO Level 4

Mrs Lindsey Twell: Kindergarten Teaching Assistant

Miss Debbie Walton: Nursery Class Leader
NVQ 3 Childcare

img_6719staff-23-03-2015-ewingstaff-23-03-2015-gisbeyimg_6685staff-23-03-2015-kenworthystaff-23-03-2015-mannstaff-23-03-2015-pophamstaff-23-03-2015-preciousstaff-23-03-2015-raymentstaff-23-03-2015-twell

Classroom Ancillary Staff

Mrs Wendy Harris: Prep Teaching Assistant

Mrs Jackie Humphreys: Pre-Prep Teaching Assistant

Mrs Paula Parsons: Pre-Prep Teaching Assistant
NVQ3 Teaching Assistance

Mrs Michelle Paterson: Prep Teaching Assistant
BA (Hons)

Mrs Helen Tilbrook: Pre-Prep Teaching Assistant
Cache Level 2 Certificate in Pre School Practice

staff-23-03-2015-harrisstaff-23-03-2015-humphreys11-06-2015-parsonsstaff-23-03-2015-patersonstaff-23-03-2015-tilbrook

Medical & Welfare

Mrs Donna Macfarlane: School Nurse
BSc (Hons) Nursing Studies, RGN

staff-23-03-2015-macfarlane

Support Staff

Mr Andrew Manning: Bursar
MAAT, HNC

Mrs Louise Ronge: Headmaster’s Secretary
Miss Kelly Whipp: School Secretary, Sports Hall Manager
BA (Hons)

Mrs Emma O’Donnell: Marketing Officer

staff-23-03-2015-rongestaff-23-03-2015-whippimg_6690

Catering Staff

Mr Gary Oakshott: Catering Manager
Mrs Kerry Stiff: Kitchen Assistant
Mrs Maxine Gee: Kitchen Assistant
Mrs Tracy Maddock: Kitchen Assistant

I.T. Support Staff

Mr Richard Bradbury: IT
HND Electronic Engineering

staff-11-06-2015-bradbury

Site Maintenance

Mr Paul Meekings
Mr Jonathan Boreham

Mini-Bus Drivers

Mr Trefor Cook
Mr Jonathan Boreham

Lunchtime AssistantsSOUTH LEE_081215_TomSoper_167

Mrs Gillian Abbott
Mrs Jean Charalambous
Mr Barrie Hull
Mrs Lindsey Twell